EKUAL Projesi Kapsamında Springer Nature Dergilerinde Açık Erişim Yayın Yapma, Oku &Yayımla (Read& Puplish) Anlaşması Düzenlenmiştir.

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi kapsamında,  Springer Nature’a ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

 Dönüşüm Anlaşması'nın katılımcılarından olan Üniversitemiz yazarlarına bu anlaşma kapsamında; EKUAL tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Springer Hibrit dergilerinde 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde açık erişim makale yayınlama imkânı sağlanacaktır.

 Yine bu anlaşma ile Üniversitemiz yazarları, makalelerini açık erişim yayınlama hakkına sahip olacaktır ve ücretleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarih itibari ile değerlendirilecektir.

 Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecektir.

 Yıl içinde belirlenen ülke yayın kotası dahilinde TÜBİTAK tarafından belirlenen kriterlere uyan makaleler değerlendirmeler sonrasında  sistemde onaylanacaktır.

 Açık erişim makalelerinin Dünya çapında okunma ve atıf alma sayıları göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılarımız tarafından bu kapsamda yayınlanacak her bir makale Üniversitemizin akademik performansını olumlu etkileyecektir.


    Yazarların Bilmesi Gerekenler:


  

 •  Araştırmacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).


 

 •  Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education. •  Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştımacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacınızın seçilen kuruma biricil dereceden bağlı olması gerekmektedir.


  

FAYDALI LINKLERSpringer Nature-Türkiye OA Agreement


TÜBİTAK EKUAL Veri TabanlarıSpringer Nature AE Anlaşması


Yazar Rehberi
HIZLI ERİŞİM

instagram Twitter Facebook