Veritabanları

ACS(AmericanChemicalSociety) Journal
ACS tarafından yayınlanan;uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularındaki 50 dergiyle, 1879 yılına dek uzanan arşivlere tam metin erişim sağlar.
ASME
ASME makine mühendisliği konu alanında 1880 yılından bu yana yayınlar üreten dünya çapında bir yayıncıdır. İçerisinde yer alan 29 dergiye 2001 yılından günümüze erişim sağlanmaktadır. Veritabanına Git/ Veritabanı Kılavuzuna Git
Britannica Online
Sanat ve edebiyat, dünya ve coğrafya, sağlık ve tıp, felsefe ve din, spor ve eğlence, bilim ve matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilim, doğa bilimleri, teknoloji ve tarih vb. 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynaklarını içermektedir.
ChemSpider
28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.
Cochrane Library (Tam Metin)
Tıp ve sağlık bilimleri konularında tam metin kaynaklara erişim olanağı sağlar.
Data StreamWithEikon
Para piyasaları, tahvil, hisse senedi, dahil olmak üzere tüm piyasalarla ilgili eş zamanlı ve geçmişe yönelik fiyat bilgisi, piyasalarla ilgili , haber analiz ve raporlarını içerir. Kullanıcılarımız bununla ilgili olarak Merkez Kütüphanemizde özel olarak kurulan bilgisayarımızdan kendilerine verilecek şifre ile giriş yapabilirler.
DOAB (Directory of Open Access Books)
DOAB, 35 yayınevinden 1255 akademik kitaba , 139 yayıncıdan 4257 hakemli kitaba erişim ücretsiz sağlamaktadır.
DOAJ (Directory of Open Access Journals)
11275 dergi ve 2199730 makalenin bulunduğu en önemli açık erişim platformlarından biridir. Sitenin ara yüzü Türkçe’ye çevrilmiştir.
DynaMed
DynaMed, dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 3200den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik ,içeriği sağlaması DynaMedi uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen bir kaynak haline getirmektedir.
EBSCO A to Z
Kütüphanemizin abone olduğu veri tabanlarındaki tüm elektronik dergi makalelerine ve elektronik kitaplara tek bir arama penceresinden erişim sağlamaktadır.
EBSCO Discovery Service
Kütüphanemizin abone olduğu veri tabanlarındaki tüm elektronik dergi makalelerine ve elektronik kitaplara tek bir arama penceresinden erişim sağlamaktadır.
EBSCO eBookAcademic Collection
EBSCO eBook AC 137.417 civarında elektronik kitap içerir ve EBSCOhost platformu üzerinden kolay kullanım özellikleriyle araştırmacıların ihtiyaç duyduğu gerçek anlamda akademik bir elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. elektronik kitapları içerir.
ECONBIZ
Ekonomi Veritabanı.
Emerald Premier eJournal
Emerald Premier koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım, bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 305 dergi bulunmaktadır.
EndNote
Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığımızca, tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma ve farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecinizde sizlere yardımcı olabilecek EndNote yazılımı Hitit Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencilerini kapsayacak şekilde lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulmuştur.
Finnet
Finnet Analiz Expert, Türkiye sermaye piyasası araçlarına ilişkin, detaylı veri setlerinin, “Excel Ortamında” kullanılabilmesini ve kolayca raporlamalar yapılabilmesine imkân sağlayan, finansal analiz programıdır. Kullanıcılarımız bununla ilgili olarak Merkez Kütüphanemizde özel olarak kurulan bilgisayarımızdan kendilerine verilecek şifre ile giriş yapabilirler.
GreenFILE
Kütüphanemiz tarafından erişime açılmış olan tüm veri tabanlarını tek bir ara yüz üzerinden taranmasına olanak sağlamaktadır.
Hiperkitap Veri Tabanı
Hiperkitap; e-kitap veri tabanı; bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, enerji, hukuk, psikoloji, güzel sanatlar, kütüphanecilik medya ve iletişim, kültürel çalışmalar, mühendislik, sosyoloji, tarih, tarım, tıp gibi konularda 12568 kitabı kapsamaktadır.
Hukuk Türk Veri Tabanı
Her gün güncellenen, T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir.
Humanities&Social Sciences Index Retrospective Retro Index
Sosyal, beşeri, ahlak, toplum ve bununla ilgili konularda araştırmacılar için temel bir veri tabanıdır. Yaklaşık 1200 dergi, 1.300.000 alıntı ve 240.000 kitap eleştirisi ile geniş çaplı hakemli içeriği sunmaktadır.
İdeal Online Veritabanı
Tıp, fen bilimleri, edebiyat, tarih, sanat, mühendislik gibi alanlarda kapsamlı ve geniş bilgiyi Türkçe e-kitap,e-dergi de bulabilmek için oluşturulan bir elektronik veritabanıdır.
IEEE / IEE Electronic Library
İçeriği elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisliği, fizik vb. konularda tam metin erişimini kapsamaktadır.
Index Islamicus Online
İslam dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan bibliyografik bir veri tabanıdır.
İntihal.Net
Kolay kullanımlı ara yüzü ile , 3 adımda intihal tespiti yapabileceğiniz çevrimiçi bir veri tabanıdır.
IThenticate
Üniversiteler başta olma üzere, bütün kurum ve kuruluşlarda hazırlanacak tez, proje, ödev ve belgeler ile akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.
JoVE (Journal of Visualized Experiments)
JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.232) sahip olan tek video veri tabanıdır. Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNAS ve PLoS gibi bilimsel çalışmalara yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir. İçeriklerin görsel – işitsel olarak kullanıcıya sunulması, yazılı metinde atlanabilecek noktaların daha iyi ve daha kolay anlaşılabilmesine olanak tanımakta ve kullanıcılara vakit kazandırmaktadır.
JSTOR
Antropoloji, Arkeoloji, Ekoloji, Amerika ve Afrika çalışmaları, Asya Çalışmaları, Bitki Bilimi, İşletme, Orta Doğu Çalışmaları, Ekonomi, Maliye, Eğitim, Fen Bilimleri, Tarih Bilimi, Dil, Edebiyat, Latin Amerika Çalışmaları, Felsefe, Siyaset Bilimleri,Nüfus Etütleri, Sosyoloji, Coğrafya, Din, Folklor, Film, Gösteri Sanatları, Müzik, İstatistik ve Matematik gibi konuları kapsamaktadır.
Library, Information Science&Technology Abstracts
Kütüphanemiz tarafından erişime açılmış olan tüm veri tabanlarını tek bir ara yüz üzerinden taranmasına olanak sağlamaktadır.
MathSciNet
1940 yılından günümüze kadar matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren web tabanlı bir veri tabanıdır. Yaklaşık olarak 1799 adet güncel seri ve dergi PDF formatında ve tarama / browse yoluyla elde edilebilir.
MasterFILE Complete
Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.
MEDLINE
Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar. MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir. MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.
MENDELEY
Mendeley , araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrim içi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.
Nature Journals All
Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir.
Newspaper Source Plus
Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.
OECD iLibrary
OECD iLibrary veri tabanı, OECD’nin yayınlarını kapsayan bir sistemdir ve bu sistem ile iktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarında; 1320 süreli yayın , 10,190 e-kitap başlığı , 44,820 kitap bölümü , 4,510 makale , 4,430 toplantı bildirisi , 107,650 tablo ve grafik , 42 veritabanından 5 milyardan fazla veriye erişim , 4,540 çok dilli özet , 4,690 çalışma kağıdı içermektedir.
OECD UN Library
OECD UN iLibrary, insan hakları, barış ve güvenlik, gelişme, uluslararası hukuk alanlarında Birleşmiş Milletlerin yayınlarını sunan bir veri tabanıdır. İçeriğinde 1.600 e-kitap başlığı, 27.950 bölüm, 4101 makale ve 253 seri yer almaktadır.
OVID Lippincott Williams &Wilkins (LWW) Journals
Tıp ve ilgili bilim dallarını ile ilgili LWW dergilerini tam metin sağlar.
Political Science Complete
400’den fazlası tam metin olmak üzere toplamda 800’ün üzerinde derginin (popüler hakemli dergiler dahil) tüm içeriğine ulaşımı sağlar.
ProQuest Dissertations and Theses Global
Sahip olduğu 4,5 milyondan fazla tez ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. ProQuest Dissertations & Theses ile son sınıf öğrencileri hazırlamayı düşündükleri tez konularının daha önceden yazılıp yazılmadığını sorgulamak için arama yapabilirler. Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar ilgilendikleri bilimsel alanlarla ilgili araştırma yapabilirler .Yüksek kalitedeki multidisipliner araştırma materyallerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirler .Kendi elektronik kitap koleksiyonlarını oluşturabilirler – her tez bir ISBN içermektedir, ProQuest dünyadaki en büyük ISBN yayıncısıdır. ProQuest platform üzerinde dergi ve diğer içerik türleri ile çapraz tarama yapabilirler.
ProQuest Ebook Central
Ebook Central 180.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.
Science Direct Veri Tabanı
Fen bilimleri teknoloji ve tıp alanlarındaki Elsevier tam metin dergi koleksiyonunu içeren veri tabanıdır.
Scopus
SciVerse Scopus bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük makale özü ve atıf veri tabanıdır.
Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)
Türkiye merkezli 434 dergide yayınlanan 136,150 makalenin yer aldığı ve 2,850,934 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir.
SPORTDiscuswith Full Text
Spor, spor hekimliği, fiziksel eğitim, engelliler için spor, fitness, egzersiz, psikoloji, antrenörlük, antremanlık bilgisi, spor felsefesi, spor fizyolojisi, spor hukuku, spor organizasyonları, spor sakatlanmaları ve ilişkili konuları kapsayan bir veri tabanıdır. 1723’den fazla dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.
Springerlink
Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi konularını içeren bir veri tabanıdır. 1320 adet dergiye 1997den günümüze erişim sağlamaktadır.
Teacher Reference Center
Kütüphanemiz tarafından erişime açılmış olan tüm veri tabanlarını tek bir ara yüz üzerinden taranmasına olanak sağlamaktadır.
Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Veritabanı
e-YDS/YDS, PTE, IELTS ve TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır.
Türkiye Atıf Dizini
Türkiye Atıf Dizini, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde, son yıllarda yayımlanan makalelerin tam metinlerine, tek arama ile kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayan web hizmetidir.
Turnitin
Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur.
T&F (Taylor Francis)
Tarım ve çevre bilimleri, sanat, sosyal bilimler, bilgisayar,ekonomi,eğitim,mühenislik ve teknoloji, gıda mühendisliği, coğrafya dil ve edebiyat,hukuk, matematik,istatistik ve spor bilimlerini içeren bir veri tabanıdır.
Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı TURKOMP
TürKomp’ta 500’den fazla gıdaya ait 100 bileşen için yaklaşık 63.000 veri bulunmaktadır. Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir, aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz. Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.
UpToDate
Sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay ara yüze sahip bir veri tabanıdır, doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.
Web of Science Veri Tabanı
WOS (Web of Science) 1980den günümüze ScienceCitation Index-Expanded ve SocialSciencesCitation Index ve ArtsandHumanities erişim sağlayan bibliyografik bir veri tabanı olmakla birlikte makalelerin bibliyografik bilgileri, yararlanılan kaynakları ve atıfları listelemektedir.
Wiley Online Library
Wiley Online Library Kimya, İşletme, Ekonomi, Finans, İstatistik, Tıp, Yaşam Bilimleri, Matematik, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Polimer ve Materyal Bilimleri,Eczacılık, Fizik ve Astromi, Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Mühendislik,Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi,Mimarlık ve Planlama,Sanat ve Uygulamalı Sanatlar,Biyoloji bilim dallarında 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.
World Politics Review
World Politics Review®, devlet kurumlarında ve askeri, akademi, istihbarat ve diplomasi alanlarında görev yapan dış politika uzmanlarının yanı sıra, uluslararası ilişkiler, dünya siyaseti ve jeostrateji üzerine çalışan araştırmacılar için hazırlanmış kapsamlı bir çevrimiçi kaynaktır. Her gün güncellenen içeriği ile günlük medya kaynaklarının derinlemesine yer vermediği küresel gelişmeler hakkında detaylı analizlerine erişim sağlayarak, kullanıcılara eşsiz bakış açıları sunmaktadır.
Kütüphane Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum