Sık Sorulan Sorular 1

SIK SORULAN SORULAR


 Kütüphane Hakkında

Hitit Üniversitesi Kütüphaneleri nerelerde bulunmaktadır?
Hitit Üniversitesi Kütüphaneleri, Merkez Kütüphane  ve Birim Kütüphaneleri olmak üzere  hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane Fen Edebiyat Fakültesi Kampüsü içerisinde bulunmaktadır.

Hitit Üniversitesi Kütüphaneleri' ni kimler kullanabilir?
Hitit  Üniversitesi Kütüphaneleri, Hitit Üniversitesi mensubu herkes tarafından kullanılabilir.

Kütüphane, haftanın hangi gün ve saatleri açıktır?
Merkez Kütüphane, Eğitim- Öğretim döneminde hafta içi 08:30-18:30, Cumartesi günleri ise  10:00-16:00 saatleri arasında açıktır. Birim kütüphanelerimizin    farklı çalışma saatleri vardır.

Kütüphane kuralları nelerdir?

Kütüphane içinde cep telefonları kapalı veya sessiz konumda tutulmalıdır.

Kütüphaneye su haricinde yiyecek ve içecekle girilmez.  Tütün ürünleri ve alkol  tüketilemez.

Kütüphanede yüksek sesle konuşulmaz.

Kütüphaneden izinsiz kitap dışarı çıkarılamaz.

Kütüphane düzeni değiştirilemez.

 Salonlarda kullanılan materyaller bulunduğu salon dışına çıkarılamaz. (ödünç alınanlar hariç)

Kütüphaneye palto veya kabanla girilmez.


Sorularım için ilgili kütüphaneciye nasıl ulaşabilirim?
Hitit Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde her birim sorumlusu kütüphaneciler bulunmaktadır.  Belli bir konu hakkında kaynak ve kullanım bilgisi almak için  Merkez Kütüphane internet sayfasında bulunanİletişim linkine tıkladığınızda ilgili birim sorumlusunun dahili numaralarından veya kütüphaneye geldiğinizde ilgili bölümde çalışan kütüphanecilerden sorularınıza cevap alabilirsiniz yada e- posta gönderebilirsiniz.

Kütüphanede bulunan bilgi kaynaklarını nasıl tarayabilirim?
Kütüphanenin bilgi kaynakları kütüphane internet sayfasında yer alan Katalog Tarama   (Yordam)linki kullanılarak taranabilir.

Yer numarası nedir?

Yer numarası kaynağın kataloglanarak konusuna göre rafta kolay bulunmasını sağlayan numaradır. (ör. PL 248/A55..vs gibi)Yer numarası ile aynı konudaki kitapları raflarda bir arada bulabilirsiniz.

 

Bir kitabın veya derginin tamamının fotokopisini çektirebilir miyim?
Hayır. Telif hakkı uygulamalarına göre bir  kitabın %10'undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden  fazlası fotokopi çektirilemez.

Kütüphanede internet erişimi sağlayabileceğim herhangi bir yer var mı?
Evet. Merkez Kütüphane'nin kitap  ve  ve okuma  Salonları'nda 3 Adet katalog tarama ve Multimedya salonunda 15 adet internet erişimli bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlardan Hitit  Üniversitesi mensupları kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak faydalanabilirler.

Tezimi kütüphanenin hangi bölümüne verebilirim?
Hitit Üniversitesi'nde hazırlanan yüksek lisans veya doktora tezleri basılı ve elektronik versiyonu kütüphanenin Kataloglama  servisine veya bağlı bulundukları Enstitüler aracılığı ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına gönderebilirler.

 Kayıp eşyalar için nereye başvurabilirim?
Kayıp eşyalar için Hitit Üniversitesi Merkez Kütüphane Şube Müdürlüğüne  başvurulabilir.

Ödünç Verme Politikası

Kütüphane kaynaklarını kimler ödünç alabilir?
Üniversitemizin  öğrencileri ile akademik ve idari personelimiz  kütüphane kaynaklarını ödünç alabilirler.

Hitit Üniversitesi mensubu değilim. Kütüphaneden nasıl yararlanabilirim?
Hitit Üniversitesi Kütüphanesi, üniversite dışından gelen kullanıcılara da hizmet verir. Ancak bu kullanıcıların materyal ödünç alma hakkı yoktur. İsteyen kullanıcılar kütüphane materyallerinden fotokopi yoluyla yararlanabilir. Hitit Üniversitesi Kütüphanesi ile protokol anlaşması olan üniversitelerin akademik personeli kütüphane materyali ödünç alabilir. Protokol anlaşması olmayan üniversitelerin akademik personeli ise bağlı bulundukları üniversite kütüphanesinin "Kütüphanelerarası Ödünç Verme ve Doküman Sağlama Servisi"  veya TÜBESS (Türkiye Bilgi Belge Sağlama Sistemi) aracılığıyla Hitit Üniversitesi Koleksiyonu'nda yer alan kaynaklardan yararlanabilir. Ayrıntılı bilgi için  Ödünç Verme Esasları sayfasına bakınız.

Hitit Üniversitesi'nden mezunum. Kütüphaneden nasıl yararlanabilirim?
Hitit Üniversitesi mezunları kütüphane materyallerinden fotokopi yoluyla yararlanabilirler.

Kütüphane üyesi olarak kaç tane materyal ödünç alma hakkına sahibim?

Materyal ödünç alma hakkı kullanıcı türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için; Ödünç Verme Esasları sayfasına bakınız.


Kütüphane kaynakları nasıl ödünç alınır?
Hitit Üniversitesi mensupları Kütüphaneye üye olduktan sonra materyal ödünç alma işlemlerinde Hitit Üniversitesi kimlik kartlarını göstermeleri yeterlidir.

Ödünç aldığım kaynağın kullanım süresini nasıl uzatabilirim?
Ödünç alınan kaynağın kullanım süresi, iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa Ödünç Verme Bankosu'na gelerek uzatılabilecekleri gibi web sayfasında yer alan Katalog tarama (Yordam) linkinden oturum açarak üyelikşifreleri ile   kaynağın kullanım süresini en fazla 1 kez uzatma yapabilirler.1 defadan fazla uzatma işlemi yapılabilmesi için materyallerin kütüphaneye getirilmesi gerekmektedir.

Başka birisi adına kaynak ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?
Hayır. Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

Bir kaynağa nasıl rezerv (ayırtma) koyabilirim?
Tarama sonucunda, kaynağın katalog kaydı altında yer alan cilt/kopya linki tıklanır. Açılan sayfada yayının ödünç alınıp-alınmadığı kontrol edilir. Eğer kaynak ödünç alınmış ise sayfanın en altında yer alan "bu materyal üzerine rezerv / ayırtma koy" linki tıklanır.

Kütüphane hesabımı nasıl kontrol edebilirim?
Kütüphane web sayfasında bulunan Katalog Tarama (Yordam) linki tıklanır. Açılan sayfada oturum aç linkinden   üyelik numarası (T.C kimlik no) ve şifre girilerek kontrol edilir.

İstediğim kitabı rafta bulamazsam ne yapmalıyım? 
Öncelikle, Katalog tarama (Yordam) üzerinden, kaynağın cilt/kopya bilgilerine bakılarak başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmadığından emin olunmalıdır. Eğer materyal başkası tarafından ödünç alınmadığı halde rafta bulunamıyorsa Ödünç Verme Bankosu'na başvurulur.

İstediğim kaynak bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım? 
Eğer bir kaynak başkası tarafından ödünç alındıysa, bu kaynağa rezerv koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle rafta yerinde  rezerv koyan kişi için bekletilir.

Kaynağı kimin ödünç aldığını öğrenebilir miyim?
Hayır. Okuyucu bilgileri gizli tutulmaktadır.

İadesi geciken kaynaklar için kütüphanenin belirlediği cezalar nedir?
Geciktirme ücreti, her materyal için günlük 0.50 Krş;

Dergileri ödünç alabilir miyim?
Dergilerin güncel sayıları ödünç verilmemektedir. Ciltli dergiler ise diğer materyallerde olduğu kurallar ölçüsünde ödünç verilir.

 CD, VCD ve DVD gibi materyalleri ödünç alabilir miyim?
Evet. Bu kaynaklar 2 gün süreyle en fazla 2 Adet olmak üzere ödünç verilir.

İstediğim bir makale ya da kitap kütüphanede yoksa ne yapabilirim?
İki yol vardır. Hitit Üniversitesi akademik ve idari  personeli "Kaynak İstek Formu" doldurarak kaynağın koleksiyona eklenmesini talep edebilir. İstenilen kaynağın basımı tükenmiş ise 
"Kütüphaneler Arası Ödünç Kitap Makale İstek Formu" doldurularak Ödünç servisine verilir. Bu hizmetten sadece Hitit Üniversitesi akademik ve idari personeli faydalanabilir. Başka Üniversite kütüphanelerinden getirtilken kaynakların kargo ücreti okuyucuya aittir.


Elektronik Kaynaklar

Katalog tarama (Yordam) nasıl tarayabilirim?
Katalog taramasını, kütüphane web sayfasında yer alan 
Katalog tarama (Yordam) linki tıklanarak veya kütüphane salonlarında tarama terminalleri kullanılarak yapılabilir. Kütüphane koleksiyonu yazar, kitap adı, konu, seri adı, yer numarası vb. kriterlerle taranabilir.

Belirli bir dergide yayınlanmış, belirli bir makaleye elektronik olarak nasıl ulaşabilirim?
Kütüphane web sayfasında yer alan Kaynak Tara linki tıklanır. Sayfada yer alan "find" alanına derginin ismi yazılır. Açılan sayfada, makalenin yayınlandığı tarih seçilerek makaleye ulaşılır.

İstediğim bir derginin elektronik versiyonuna ulaşmak için ne yapabilirim?
Kütüphanenin web sayfasında yer alan Kaynak Tara linki tıklandığında açılan sayfadaki "find" alanına aranılan derginin adı yazılarak o derginin elektronik versiyonunun olup olmadığını görülebilir.

Hitit Üniversitesi'nde hazırlanmış bir tezi nasıl tarayabilirim?
Kütüphane web sayfasında yer alan 
Katalog tarama (Yordam) linki tıklanır. Açılan sayfada Hitit Üniversitesi Tezler Veritabanı seçilerek tarama yapılır. Eylül 2000 tarihinden önce hazırlanan tezler basılı formattadır. Tezlere, Eylül 2000 tarihi itibariyle, eğer tezin yazarı tarafından izin verildiyse, elektronik olarak da erişilebilmektedir.

Elektronik kitaplara nasıl ulaşabilirim?
Elektronik kitaplar, basılı kitaplar gibi 
Katalog Tarama (Yordam) linki tıklanarak taranabilir. E-Kitapların yer numaraları "E-BOOK" ibaresiyle başlar. Tarama sonunda gelen sonuçlarda bu ibare görüldüğünde kaynağın detay bilgilerine girilir. Kitabın tamamını görmek için sayfadaki link tıklanır. Ayrıca web sayfasında yer alan E-Kitaplar butonu kullanılarak da elektronik kitaplara erişim sağlanabilir. 


Dergiler 

Süreli Yayınlara (dergilere) nasıl ulaşabilirim?  
Tüm dergilerin listesini Hitit Üniversitesi Kütüphanesi  web  sayfasında görebilirsiniz. Basılı dergilerin güncel sayıları Süreli Yayınlar Salonu'nda, eski yıllara ait ciltli sayılar ise yine aynı salonda raflarda yer almaktadır.   Birçok süreli yayına aynı zamanda çevirimiçi olarak da erişilebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için
Dergiler sayfasını kontrol edebilirsiniz. 

Kablosuz Ağ Kullanımı

Kullanıcıların kütüphane içinde dizüstü bilgisayarlarıyla internete erişim imkanları var mıdır?
Merkez ve Birim Kütüphaneleri'nde kablosuz ağ hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetten dizüstü bilgisayarında "wireless ethernet" kartı olan herkes yararlanabilmektedir. Hitit Üniversitesi mensupları bu hizmetten yararlanmak için 
ilgili adresten Hitit Üniversitesi kullanıcı adı ve şifreleri ile hizmet alabilirler  .

Kampüs dışından  veritabanları ve elektronik dergiler taranabilir mi?
Sadece Hitit Üniversitesi akademik ve idari personeli  Bilgi İşlem Daire Başkanlığından yaptıracakları Prox ayarları ve şifreleri ile kampus dışından da erişebilirler.

Görsel İşitsel Koleksiyon

CD, DVD, VCD gibi görsel-işitsel materyaller nerede bulunmaktadır?
Görsel-işitsel materyaller Merkez  Kütüphanesi'nde, Görsel-İşitsel Koleksiyonun 'da bulunmaktadır.

CD, DVD, VCD  gibi görsel işitsel materyalleri nerede izleyebilirim?
Bu materyaller Merkez Kütüphanede Multi Medya salonunda  izlenebilir. Aynı zamanda, kullanıcılar kendilerine ait VCD veya DVD'leri de bu bölümde izleyebilirler.

Kütüphane Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü